E-Spor Oyunları Nelerdir?

E-Spor Oyunları Nelerdir?

E-Spor Oyunları Nelerdir?

Bir nevi yeni bir spor dalı olarak karşımıza çıkan e-spor her geçen gün daha profesyonel bir hal alarak hitap ettiği kitleyi genişletiyor. Peki, elektronik spor nedir ve e-spor oyunları hangileridir?

E-Spor Nedir?

E-spor, çeşitli turnuva organizasyonlarının düzenlenerek katılımcıların video oyunlar üzerinden bir arada rekabet ettikleri bir spor dalıdır. Profesyonel bir şekilde resmi olarak gerçekleştirilen müsabakalarda yarışmacılar kazanabilmek için kıyasıya mücadele ediyor.

Alında her ne kadar e-spor organizasyonlarının profesyonel bir hal alması çok eskilere gitmese de kökeni neredeyse video oyunlarının ve internetin varlığı kadar eskidir. Örnek verecek olursak; çocukluğumuzda ve halen karşılıklı oynadığımız Counter Strike kapışmaları bir e-spordur diyebiliriz.

Diğer tüm spor karşılaşmalarında olduğu gibi e-spor karşılaşmalarının da belli bir yeri, zamanı, oyuncu takımları, federasyonları, hakemleri, izleyicileri, taraftarları vs. vs. mevcuttur.

Elektronik spor kavramının gelişmesiyle elektronik oyuncu kavramı da oluşmuştur. Elektronik oyuncu, belli bir takım dahilinde lisanslı olarak düzenlenen e-spor müsabakalarında mücadele eden kişidir. Profesyonel bir şekilde düzenlenen turnuvalardaki kazançlar artık milyon dolarlar seviyesine ulaşmıştır. Bu durum da işi oldukça ciddileştirmiştir. Normal spor dallarında olduğu gibi, elektronik spor dalında da takımlar kurulmuş, bu takımlar turnuvalara katılmak için ciddi antrenmanlar düzenlemişlerdir. Öyle ki takımlar, transfer yarışına bile girmiş durumdurlar. Ülkemiz de bu organizasyonlar içerisine 2014 yılında vermeye başladığı lisanslar ile girmiştir.

Peki, profesyonel bir şekilde gerçekleştirilen bu müsabakalarda hangi oyunlar bulunuyor. İşte e-spor oyunları.

League of Legends

Gençlerin büyük bir kısmı tarafından oynanan bu oyun Knight Online oyunun gelişmiş halidir. Online bir şekilde oynanan bu oyun, 5’er kişilik iki takımın bir harita üstünde mücadele ettiği e-spor oyunlarından biridir.

Dota 2

Bu oyun da beşer kişilik iki takımın mücadelesi şeklinde gerçekleşir. Oyunun ilk aşamasında her bir oyuncu kendileri için birer kahraman seçer ardından tüm kahramanlar bilgisayar canavarlarıyla savaşır. Oyundaki asıl amaç, karşı takımın köşesinde bulunan binayı yıkmaktır. Tabi bu amaç gerçekleştirilirken kendi binalarını da korumalılar.

StarCraft II

Uzaydaki Protoss, Terran ve Zerg isimli ırklar arasında gerçekleşen savaş, gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Dünyanın dört bir tarafında oyuncusu bulunan bu oyunda püf nokta hızlı olabilmektir.

CS: GO

Geliştiricileri Hidden Path ve Valve tarafından 2012 yılında yayınlanan bu oyunun tam açılımı Counter Strike Global Offensive’dir. Efsaneler arasında kabul edilen bu savaş oyununda iki takımın kıyasıya mücadelesi vardır.

PUBG

Gençler arasında oldukça yoğun bir biçimde oynan bu oyun son zamanları en çok çıkış yapan oyunları arasında yer alıyor. Bu oyundaki amaç harita üzerinde tüm düşmanları öldürdükten sonra tek kişi kalmak. Oyun bir uçaktan paraşütle harita üzerinde istenilen yere atlanılmasıyla başlıyor. Ardından nefes kesen çatışmalara sahne olan oyun, 100’e kadar kişi sayısıyla oynanabilmektedir.

 

E-sporda Oynanan Diğer Oyunlar

  • FIFA
  • PES
  • ZULA
  • Fortnite
  • Wolfteam

 

Bu yazımızda e-spor oyunları hangileri oyunlar olduğunu inceledik.