The Last of Us Part II Sızıntısının Sebebi Bir Hacker mı?

The Last of Us Part II Sızıntısının Sebebi Bir Hacker mı?

Heyecanla beklenen oyunlar arasında olan The Last of Us Part II oyununa ait görseller internete düşmüş ve adeta bir bomba etkisi yaratmıştır.

İlk zamanlar bu sızıntıya sebebiyet veren kişinin şirket çalışanı olduğu ifade edilirken şimdiyse bu işi yapanın bir hacker olduğu tahmin ediliyor.

 The Last of Us Part II Sızıntısı

İlk olarak Sony tarafından 2013 yılında yayınlanan bu serinin ikinci oyunu, yapılan bir duyuru ile 19 Haziran 2020 tarihinde piyasaya sürüleceği açıklanmıştı. Ancak yaklaşık 6 gün önce oyunun hikayesi görselleriyle beraber sızdırılmıştı. İlk başlarda bu sızıntı işleminin arkasında bir Naughty Dog çalışanının olduğu düşünülmüştü. Video oyunları tarihindeki en büyük sızıntılardan biri olarak nitelendirilen bu sızıntı internet ortamından kaldırılmaya çalışıldı. Ancak sızdırılan bu videolara ait ekran görüntüleri çoktan yayılmıştı.

Gerçekleşen bu sızıntının kaynağıyla ilgili henüz doğrulanmış bir bilgi yok. Ancak Sony tarafından yapılan açıklamada bu sızıntıya ait sebebinin çalışanlar olmadığı belirtildi.

Sızıntıyı Hackerlar mı Gerçekleştirdi?

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler dikkat çekti:

  • Maaşı ödenmemiş bir çalışan tarafından protesto amaçlı yapılan eylem iddiaları gerçekleri yansıtmıyor.
  • Naughty Dog oyunlarından biri için sürülen güncelleme ekinde bulunan güvenlik açığı kullanılarak şirketin sunucularına sızılmış olabilir.

Şirketin yetkili ağzından gelen bu açıklamadan da açıkça anlaşılıyor ki The Last of Us Part II oyununa ait hikâye sızıntılarının sebebi bir şirket çalışanı değil, güvenlik açığından faydalanan bilgisayar korsanlarından kaynaklanmaktadır.

Bu noktada biraz da The Last of Us oyunun nasıl bir oyun olduğunu kısaca inceleyelim.

The Last of Us Serisi

Bir nevi hayatta kalma mücadelesi olan bu oyun Naughty Dog tarafından geliştirilmiş ve Sony tarafından yayınlanmış bir oyundur. Oyunun konusunu bir salgın hastalık oluşturuyor. Tüm dünyada yayılmış olan bu salgın bulaştığı kişiyi kısa bir süre içerisinde saldırgan bir yaratık türüne dönüştürüyor. İlk olarak 14 Haziran 2013 tarihinde PlayStation 3 üzerinden yayınlanan oyun yaklaşık bir yıl sonra PlayStation 4 konsolundan da yayınlanmaya başlanmıştır.